تعطیلی بدون تعطیلی: حضور آیت الله خامنه ای درسنگرِ تریبون نماز جمعه تهران.
17 بازدید
موضوع: علوم سیاسی

تعطیلی بدون تعطیلی
تلفیق عبادت و سیاست
حضور آیت الله خامنه ای درسنگرِ تریبون نماز جمعه تهران.
---------
آیت الله خامنه ای، نخستین بار در 24 جدی 1358 توسط امام خمینی به امامت جمعه تهران نصب شد.
تا کنون 240 جمعه امامت جمعه را به عهده گرفته است.
آخرین بار، در ۱۴ دلو ۱۳۹۰ نماز جمعه تهران را امامت کرده بود. و نزدیک هشت سال بود که در جایگاهّ نماز جمعه حضور نیافته بود.
اینک، امروز جمعه 27 جدی، مانند همیشه تعطیلی بود اما زنده تر از هر روزکاری. بعد از رخدادهایاعتراضی فصل خزان، ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا در فرودگاه بغداد و تشییع جنازه بی نظیر او و ابومهدی المهندس در عراق و ایران، هدف گیری پایگاه آمریکا در عین الاسد عراق توسط ایران، سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران و جان باختن حدود 160 مسافر ایرانی و ده تن مسافر افغانستانی و خدمه هواپیما و چند نفر دیگر؛ آیت الله خامنه ای در نمازِ جمعه تهران حضور یافت و پیرامونِ این موضوعات و انتخابات پیش رو، به ایراد سخن پرداخت. خبرگزاریها، حضور نمازگزاران تهرانی را بی نظیر توصیف کرده اند.
در پایانِ خطبه دوم، خطاب به دنیای عرب، بخشی از خطبه را به زبان عربی ایراد فرمود.
--------
پنج فراز از سخنان ایشان.
یک.
----
یوم الله تشییع جنازه شهید عزیز یک طرف قضیه است. عکس‌العمل و واکنش قدرتمندانه سپاه طرف دیگر سپاه است. این ضربه به آمریکا بود البته ضربه مؤثر نظامی بود اما مهمتر و بالاتر از ضربه نظامی ضربه حیثیتی بود. ضربه به هیبت ابرقدرتی آمریکا بود.
دو.
---
آمریکایی‌ها آدم زیاد کشتند. ولی اعتراف نمی‌کردند که ما ترور کردیم. اینجا رئیس‌جمهور آمریکا به زبان خودش اعتراف کرد و گفت ما ترور کردیم. رسوایی بالاتر از این چه می‌شود؟

سه.
---
قضیه تاسف انگیز حادثه سقوط هواپیما، حادثه تلخی بود. دل ما را به معنای حقیقی سوزاند. از دست دادن جوانان عزیز، مردم خوب‌مان و کسانی که از کشورهای دیگر اینجا بودند حادثه تلخی بود و شکی نیست.

چهار.
-----
[خطاب به فرانسه و انگلیس و آلمان] این سه کشور، همان سه کشور هستند که در دوران جنگ تحمیلی به صدام حسین کمک کردند. با همان سلاح صدام ایران را هدف قرار می داد. این سه کشور پادو آمریکا هستند. اینها مذاکره شان همراه با فریبکاری است. همان کسانی که پشت میزمذاکره حضور می شوند، همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند.

پنج.
----
ما باید قوی بشویم هم به لحاظ نظامی و هم اقتصادی و هم علمی؛ با کار سخت و پرهیز از تنبلی.