بدرقه ی فیلسوف نظر و عمل تا آرامگاه ابدی
58 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

بدرقه ی فیلسوف نظر و عمل تا آرامگاه ابدی
-----------------------------------------
1. دیروز یکشنبه 20 جوزا، ساعت 5 بعد از ظهر، آئین تشییع پیکر آیت الله دکتر احمد احمدی ریئس سازمان سمت برگزار شد. حضرت آیت الله جوادی آملی نماز جنازه را بر پیکر آیت الله دکتر احمدی اقامت کرد.
2. آیت الله دکتر احمدی احمدی، فلسفه اسلامی را در خدمت علامه طباطبایی، فلسفه غرب را را تا مقطع دکتری در دانشگاه تهران در خدمت اساتید مانند یحیی مهدوی و سید حسین نصر، آموخت. در آماده سازی و ویرایش تمام مجلدات تفسیر المیزان با علامه طباطبایی همکاری نمود.
3. زبان انگلیسی و آلمانی را و عربی را مسلط بود. کتاب «تأسیس مابعدالطبیعه اخلاق» از کانت، «تأملات در فلسفه اولی» از دکارت و «نقد تفکری فلسفی غرب» از ژیلسون را به فارسی ترجمه نمود. به جز این مقالات را برای نشریات تخصصی خارج از ایران به زبان انگلیسی و آلمانی نوشته است.
4. موسس دانشگاه تربیت مدرس در تهران و مسؤل فعال سازی شعبه آن در قم بود(دکتر امین احمدی یکی از فارغ التحصیلان» این مرکز است. تعدادی از دانشجویان افغانستان رساله های دکتری خویش را تحت نظارت دکتر احمدی به نگارش در آورده اند. از جمله دکتر ضیاگل رضایی منوگراف دکتری خویش را با عنوان «طبیعت و مابعدالطبیه در حکمت متعالیه» با راهنمایی دکتر احمدی نوشته است. 
5. بنیانگذار و ریس سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی دانشگاه در ایران بود. تا کنون این مرکز بیش از 2000 هزار عنوان کتاب دانشگاه را در رشته های مختلف نشر نموده است. 
6. سازمان سمت، بیش از 10 هزار کتاب درسی برای دانشگاه های افغانستان از جمله دانشکده تعلیم و تربیه، کاردان و خاتم النبیین اهدا کرده است. 
پانزده نفر متخصص امور کتابداری برای دانشگاه بامیان آموزش داده است. با دانشگاه هرات نیز همکاری داشته است.
7. دوسال پیش نمایندگی نشر و پخش انتشارات سمت در کابل نیز به صورت رسمی آغاز به کارکرد. 
8. در مراسم تشییع مرحوم دکتر احمدی، در میان شخصیت های ایرانی، آقای نوراحمد نور سفیرافغانستان در تهران نیز حضور داشت. 
9. احمدی یکی ازبهترین شاگردان علامه طباطبایی بود که پس از انقلاب ایران، مصدر و منشآء خدمت ارزنده و ماندگار شده است. 
10. داکتر احمد احمدی، انسان دلسوز، علم پرور و فرهنگ دوست، مهربان، خوش اخلاق، خوش نام، و نیک سیرت بود. خدایش رحمت کند.